HTTP statusni kodovi su kratke poruke sa servera koje stižu na web stranicu svaki put kada pregledač stupi u interakciju sa serverom. One nisu uvek vidljive, ali, kada jesu, predstavljaju jasan putokaz za dijagnozu i ispravljanje određene greške u konfiguraciji veb sajta.
HTTPS statusni kodovi, definicija:
HTTP statusni kodovi su kratke poruke servera koje se prikače na veb stranicu i govore nam šta je pošlo naopako kada je server primio zahtev za pregled te stranice.
Glavni HTTP statusni kodovi, vrste i šta znače
HTTP statusni kodovi su podeljeni u 5 „klasa“odgovora koji imaju slična značenja.
Pet klasa HTTP statusnog koda uključuju:
100: Informativni kodovi koji ukazuju na to da se zahtev koji je pokrenuo pretraživač nastavlja.
200: Uspešni kodovi se vraćaju kada server primi, razume i obradi zahtev pretraživača.
300: Kodovi za preusmeravanje se vraćaju kada je traženi resurs zamenjen novim.
400: Klijentovi kodovi grešaka koji ukazuju da je postojao problem sa zahtevom.
500: Serverski kodovi grešaka koji pokazuju da je zahtev prihvaćen, ali je greška na serveru sprečila ispunjenje zahteva.
Unutar svake klase postoji niz serverskih kodova koje server može vratiti kao odgovor. Svaki kôd ima specifično značenje, koje ćemo objasniti u listi HTTP kodova ispod.
Postoje na stotine različitih statusnih kodova servera, ali redovno nailazite na manje od desetine.
U nastavku smo pokrili ove uobičajene:
Statusni kodovi nivoa 100
Statusni kodovi nivoa 100 govore da je zahtev koji ste uputili serveru još uvek u toku iz nekog razloga. Ovo nije nužno problem, već informacija koja će vas obavestiti šta se dešava.
100: „Nastavi“ znači da je server primio zaglavlje zahteva vašeg pregledača i da može da nastavi, ali ga i sprečava da pošalje zahtev tela ukoliko su zaglavlja odbijena.
101: „Promena protokola.“ Pregledač je zatražio od servera da promeni protokole i server mu je udovoljio.
103: vraća neka zaglavlja odgovora pre nego što ostatak odgovora servera bude spreman.
200 statusni kodovi za primanje
200: „Sve je u redu.“ Ovo je kod koji se isporučuje kada sve deluje kako se očekuje.
201: „Stvoreno“. Server je ispunio zahtev pretraživača i kao rezultat toga napravio je novi resurs.
202: „Prihvaćeno.” Server je prihvatio zahtev vašeg pretraživača, ali ga još uvek obrađuje. Zahtev na kraju može, ali i ne mora da rezultira potpunim odgovorom.
203: „Neautoritativne informacije“. Ovaj statusni kod se može pojaviti kada je proksi u upotrebi. To znači da je proksi server dobio statusni kod 200 „Sve je u redu“ od izvornog servera, ali je izmenio odgovor pre nego što ga je prosledio vašem pretraživaču.
204: „Nema sadržaja.“ Server je uspešno obradio zahtev, ali neće vratiti nikakav sadržaj.
205: „Resetuj sadržaj.“ Kao kod 204, ovo znači da je server obradio zahtev, ali neće vratiti nikakav sadržaj. Međutim, takođe zahteva da vaš pretraživač resetuje prikaz dokumenta.
206: „Delimični sadržaj“. Možda ćete videti ovaj statusni kod ako vaš HTTP klijent (poznat i kao pregledač) koristi „zaglavlja opsega“. Ovo omogućava vašem pretraživaču da nastavi pauzirana preuzimanja, kao i da podeli preuzimanje na više tokova. Kod 206 se šalje kada zaglavlje opsega uzrokuje da server pošalje samo deo zahtevanog resursa.
300 statusni kodovi – preusmeravanje
Preusmeravanje je proces kojim se resurs premešta na novu lokaciju. Obično se preusmeravanja rade nakon brisanja stranica, premeštanja sajta na novi domen, premeštanja sajta na HTTPS, promene URL-a stranice, spajanja dve ili više veb lokacija u jednu, itd.
Lanci preusmeravanja mogu dovesti do povećanog vremena učitavanja web stranice i da stranica budu isključene iz Google-ovog indeksa. Neka preusmeravanja vas mogu poslati na neočekivane stranice, što može biti štetno po vašu onlajn bezbednost.
Postoji nekoliko HTTP statusnih kodova koji prate preusmeravanja.
300: „Višestruki izbori“. Postoji više resursa sa kojima server može da odgovori na zahtev pretraživača. Kod statusa 300 znači da vaš pretraživač sada treba da bira između njih.
301: „Traženi resurs je trajno premešten.“ Koristi se za trajno preusmeravanje URL-a.
302: „ Traženi resurs je pomeren, ali je pronađen .“ Traženi resurs je pronađen, samo ne na lokaciji na kojoj se očekivao. Koristi se za privremeno preusmeravanje URL-a.
303: „ Vidi drugo”. 303 kod govori vašem pretraživaču da je pronašao resurs koji je vaš pretraživač zatražio putem POST, PUT ili DELETE.
Međutim, da biste ga preuzeli pomoću GET-a, potrebno je da uputite odgovarajući zahtev na URL adresu različitu od one koju ste prethodno koristili.
304: „ Traženi resurs nije izmenjen od poslednjeg puta kada ste mu pristupili. Koristi se za ubrzavanje isporuke veb stranica ponovnim korišćenjem prethodno preuzetih resursa.
307: „ Privremeno preusmeravanje”. Resurs je privremeno premešten na drugu URL adresu. Za razliku od statusnog koda 302, on ne dozvoljava promenu HTTP metode.
308: „Trajno preusmeravanje.“ Resurs je premešten trajno se nalazi na novom URL-u. Nije dozvoljenaa promena HTTP metode.
400 statusni kodovi grešaka
Na nivou 400, HTTP statusni kodovi počinju da postaju problematični. Ovo su kodovi koji pokazuju da postoji greška u vašem pretraživaču i/ili zahtevu.
400: „Loš zahtev“. Server ne može da vrati odgovor zbog greške na strani klijenta.
401: „ Neovlašćeno “ ili „Potrebno je ovlašćenje.“ Ciljnom resursu nedostaju važeći akreditivi za autentifikaciju.
402: „ Potrebno plaćanje.“ Razne platforme ga koriste da naznače da zahtev ne može biti ispunjen zbog nedostatka potrebnih sredstava za plaćanje.
403: „Pristup tom resursu je zabranjen.“ Ovaj kod se vraća kada korisnik pokuša da pristupi nečemu za šta nema dozvolu da vidi.
404: „Traženi resurs nije pronađen.“ Ovaj kod znači da traženi resurs ne postoji i server ne zna da li je ikada postojao.
405: „ Metoda nije dozvoljena.“ Ovo se generiše kada hosting server (polazni server) podržava primljeni metod, ali ciljni resurs ne.
406: „ Nije prihvatljivo.“ Traženi resurs postoji, ali u formatu koji server ne podržava.
407: „ Potrebna je proxy autentifikacija.“ Proksi server je u upotrebi i zahteva od vašeg pretraživača da se autentifikuje pre nego što nastavite.
408: „Server je istekao čekajući ostatak zahteva iz pretraživača.“ Jedan od uzroka može biti zagušenje mreže koje dovodi do gubitka podataka između pretraživača i servera.
409: „Sukob.“ Kod statusa 409 znači da server nije mogao da obradi zahtev vašeg pretraživača jer postoji konflikt sa relevantnim resursom.
Statusni kodovi 41x
410: „Traženi resurs je nestao i neće se vratiti.“ Ovo je slično kodu 404 „Nije pronađeno“, osim što 410 označava da je stanje očekivano i trajno.
411: „Potrebna dužina.“ To znači da traženi resurs zahteva da klijent navede određenu dužinu.
412: „Preduslov nije uspeo.“ Vaš pretraživač je uključio određene uslove, a server nije ispunio te specifikacije.
413: „ Zahtevni entitet je prevelik“. Vaš zahtev je veći nego što server može da obradi.
414: „URI predugačak.“ Server odbije zahtev jer je URL zahtevanog resursa predugačak.
415: „Nepodržani tip medija.“ Zahtev uključuje tip medija koji server ili resurs ne podržava.
416: „Raspon nije zadovoljavajući.“ Vaš zahtev je bio za deo resursa koji server nije u mogućnosti da vrati.
417: „Očekivanje nije uspelo.“ Server nije u stanju da ispuni navedeni zahtev.
422: „Entitet koji se ne može obraditi.“ Zahtev klijenta sadrži semantičke greške.
425: „Prerano“. Server nije voljan da obradi zahtev koji bi mogao da se reprodukuje..
426: „Potrebna je nadogradnja.“ Server zahteva nadogradnju konekcije koju klijent ne podržava.
428: „Potreban preduslov.“ Server zahteva da se uslovi specificiraju pre obrade zahteva.
429: „Previše zahteva.“ Kod se generiše od strane servera kada je korisnik poslao previše zahteva u datom vremenskom periodu (ograničavanje brzine).
431: „Polja zaglavlja zahteva su prevelika.“ Server ne može da obradi zahtev, jer su polja zaglavlja prevelika.
451: „Nedostupno iz pravnih razloga.“
500 statusni kodovi
Statusni kodovi sa 500 nivoa označavaju da je problem na strani servera.
500: „Došlo je do greške na serveru i zahtev nije mogao biti dovršen.“ Ovo je interna greška servera. Ovaj kod se obično generiše zbog neispravnog PHP-a ili prekida veze sa bazom podataka.
501: „Nije implementirano.“ Server ne podržava funkciju potrebnu za ispunjavanje zahteva.
502: „Loš prolaz.“ Ovo znači da je jedan server primio nevažeći odgovor od drugog, ili je zahtev trajao predugo, pa ga server otkazuje.
503: „Server trenutno nije dostupan da obradi ovaj zahtev.“ Zahtev ne može biti dovršen u ovom trenutku.
504: „Server, koji je delovao kao Gateway, istekao je čekajući da drugi server odgovori.“
505: „HTTP verzija nije podržana.“ Server ne podržava HTTP verziju koju je klijent koristio za podnošenje zahteva.
508 : Dostignuto je ograničenje resursa za resurse koje je postavio vaš veb host.
509 : „Ograničenje propusnog opsega je prekoračeno“ – znači da vaša veb lokacija koristi više propusnog opsega nego što dozvoljava vaš hosting provajder.
511: „Potrebna je mrežna autentifikacija.“ Ovaj statusni kod se šalje kada mreža koju pokušavate da koristite zahteva neki oblik autentifikacije pre slanja vašeg zahteva serveru.
521: „Veb server ne radi.“ Greška 521 je poruka o grešci specifična za Cloudflare. To znači da je vaš veb pretraživač uspeo da se uspešno poveže sa Cloudflareom, ali Cloudflare nije mogao da se poveže sa izvornim veb serverom.
525 : „ SSL rukovanje nije uspelo.“ Greška 525 znači da SSL rukovanje između domena koji koristi Cloudflare i izvornog veb servera nije uspelo.
Zašto su HTTP kodovi statusa važni za SEO?
Botovi pretraživača vide HTTP statusne kodove dok popisuju vašu veb lokaciju. U nekim slučajevima, ove poruke mogu uticati na to da li i kako se vaše stranice indeksiraju, kao i na to kako pretraživači vide zdravlje vašeg sajta.
HTTP statusni kodovi od 100 i 200 nivoa neće imati mnogo uticaja na vaš SEO. Za SEO su važni kodovi višeg nivoa. Odgovori na nivou od 400 i 500 mogu sprečiti indeksiranje vaše stranice. Previše ovih grešaka ukazuje da sajt nije kvalitetan, što može da snizi njegov rang.
Kodovi sa 300 nivoa imaju poseban uticaj na SEO. Na primer, kada imate privremena preusmeravanja za stranice koje su se premeštale, gubite SEO svih veza koje ste napravili.
Provera HTTP statusnih kodova u Google Search Console
Jedan od načina da pratite kako Google percipira HTTP statusne kodove na vašem sajtu je da koristite podatke sa Google Search Console.
HTTP statusni kodovi: ZAKLJUČAK
Ako znate neke od kodova, možete brže da rešite probleme na svojoj veb lokaciji. Razumevanje šta pojedini HTTP statusni kodovi znače, je ključno za održavanje Vaše veb lokacije i osiguravanje da je uvek dostupna potencijalnim i stalnim korisnicima. Pogledajte i ovo: Greške SEO optimizacije.
Izvor: https://kinsta.com/